Pracownia Działań Przestrzennych
Studio of Spatial Activities

Dominika Faryno

1 / 4

Borderline

1.03.2013

 

Borderline, osobowość z pogranicza, charakteryzuje się między innymi wysoką emocjonalną podatnością na zranienie i trudnością w regulacji emocji. Zaburzeniem osobowości nazywa się głęboko zakorzenione wzorce zachowania, które powodują cierpienie oraz wpływają destruktywnie na relacje z innymi. Początkiem mogą być przeżycia z bardzo wczesnego okresu dziecięcego, które programują w pewien sposób osobowość oraz stosunek do siebie i innych. Prawdą jest, że aby pokonać problem trzeba sięgnąć do źródła. 

Osoby z tym zaburzeniem odczuwają dotkliwą pustkę, złość i smutek, a ich zachowania często są niedostosowane do sytuacji, w której się aktualnie znajdują. Wiąże się do bezpośrednio z dyskomfortem i gorszym funkcjonowaniem, wyniku czego potrafią odcinać się od kontaktu z otoczeniem, ulegając dysocjacji. Często następuje przejście pomiędzy skrajnościami, a zaburzone poczucie harmonii wpływa na odbiór świata. Są niezwykle wymagający wobec siebie i innych. Poprzez brak akceptacji następuje naprzemienne szukanie oraz zwalczanie własnej osobowości. Zapomina się, że świat jest taki, jakim go widzimy, a sposób postrzegania zależy wyłącznie od nas. 

Osobom z zaburzeniem osobowości typu Borderline oczywisty wydaje się negatywny odbiór siebie, świata i ludzi, a powstałe w wyniku doświadczeń przemyślenia i wnioski działają autodestrukcyjnie. To, czy nastąpi punkt zwrotny, zależy od tego, czy zaprzestanie się całego zwalczania własnej osobowości, a rozpocznie etap akceptacji. „Są tylko dwa sposoby życia: taki jakby nic nie było cudem, i taki jakby wszystko było cudem“ – słowa Alberta Einsteina, także zdiagnozowanego jako Borderline, pokazują różnice w wyborze jaki musi się dokonać u osób z tym zaburzeniem. Ponieważ przeprogramowanie osobowości jest wieloletnim procesem, osoby te oscylują pomiędzy tego typu skrajnościami. 

Nadwrażliwość emocjonalna przypomina reakcje ludzi, którzy ulegli poparzeniu- bodźce docierające do osób z osobowością z pogranicza są wzmocnione i często odbierane subiektywnie, jako negatywne. Brak skóry jest dla mnie symbolem rzeczywistości, jaką odbiera Borderline. Wykorzystany materiał – przewód elektryczny z miedzi otoczony warstwa izolacji, staje się przekaźnikiem impulsów, emocji i doświadczeń, a także nawiązuje do odmienności osoby, postrzegającej siebie i innych przez pryzmat intensywnych doznań i szeregu analiz.