Pracownia Działań Przestrzennych
Studio of Spatial Activities

Karolina Kubik

1 / 8

Aerofania

www.cargocollective.com/karolinakubik

14.06.2010


AEROFANIA •

Pokaz Dyplomowy, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań, PL
działanie performance
Konsultanci projektu: 
ad. dr Dominik Lejman (Pracownia Malarstwa) i ad. dr Mirosław Bałka (Pracownia Działań Przestrzennych);
Promotor pracy teoretycznej: prof. dr hab. Roman Kubicki

Zamiar:
transmitować światło; szukać przejrzystości, tworzyć przejrzystość, używać słów - próbując zmienić ich znaczenie; pytać o jasność, przezroczystość, diaphaneity, jasność, pellucidity, klarowność, fluorescencję, światło, translumination, przejrzystość nośnika, szkła, kryształu, limfy, vitrite, wody; znaleźć transparentność ściany; wskazać otoczenie i środowisko - pytając o dzieciństwo jako o to, co nierozpoznane, niezidentyfikowane, grać bez znajomości zasad gry, aby pokazać czym jest obserwacja, aby dowiedzieć się, jak obserwować, określić przedmiot i podmiot, stać się reżyserem i performerem - czy widocznym, czy niewidocznym; aby wyciągnąć na scenę, uruchomić, rozprzestrzenić,  przedstawić, podać; uzasadnić dokumentację. Aby dać materiał wyjściowy.

Elementy składowe działania:
Komisja Dyplomowa, inni widzowie, ja wykonawca/metronom i reżyser czegoś, co nigdy nie zostało dookreślone; sytuacja żenująca; obecny na sali metronom, specjalna platforma "kra" - zbudowana przy użyciu plastikowej płyty służącej jako targowa ścianka działowa - znaleziona na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (miejsca zdarzenia) i materac po dziadku  zabrany z domu, kawałek skóry, buty puenty baletki.

Działanie:
Podczas działania artystycznego rytm wyznaczał metronom ustawiony na bardzo wolne, irytujące tempo.
Tkwiłam na dość niestabilnej platformie leżącej na zwiniętym materacu - czekając na rozpoczęcie obrony /opóźniona 25 minut. Obok zwinięte leżały dwa kawałki skóry związane rzemieniem. Po pewnym czasie podniosłam się z pozycji klęczącej, zsunęłam się na podłogę i wspięłam na palce, próbując chodzić i jednocześnie owijać kawałkiem skóry lędźwie.
W końcu tracąc kontrolę, upadłam na plecy i powoli wysunęłam się z sytuacji.
Za "kulisami" zmieniłam rytm metronomu na bardzo szybki, a po dłuższym czasie wyszłam uczestniczyć w przebiegu obrony dyplomu. Komisja kilkukrotnie prosiła o wyłączenie "irytującego" metronomu, w końcu uległam i go wyłączyłam.
W rezultacie otrzymałam ocenę pozytywną.


AEROFANIA ••

Pokaz Dyplomowy, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań, PL
wideo działanie
Konsultanci projektu: 
ad. dr Dominik Lejman (Pracownia Malarstwa) i ad. dr Mirosław Bałka (Pracownia Działań Przestrzennych);
Promotor pracy teoretycznej: prof. dr hab. Roman Kubicki

Zamiar:
transmitować światło; szukać przejrzystości, tworzyć przejrzystość, używać słów - próbując zmienić ich znaczenie; pytać o jasność, przezroczystość, diaphaneity, jasność, pellucidity, klarowność, fluorescencję, światło, translumination, przejrzystość nośnika, szkła, kryształu, limfy, vitrite, wody; znaleźć transparentność ściany; wskazać otoczenie i środowisko - pytając o dzieciństwo jako o to, co nierozpoznane, niezidentyfikowane, grać bez znajomości zasad gry, aby pokazać czym jest obserwacja, aby dowiedzieć się, jak obserwować, określić przedmiot i podmiot, stać się reżyserem i performerem - czy widocznym, czy niewidocznym; aby wyciągnąć na scenę, uruchomić, rozprzestrzenić,  przedstawić, podać; uzasadnić dokumentację. Aby dać materiał wyjściowy.

Elementy składowe działania:
W trakcie nagrywania materiału wideo wcieliłam się w rolę reżysera sytuacji, do której zaproszeni zostali dwaj 10-letni chłopcy, którzy nie znali się wcześniej; ustawione na statywach kamery wideo, dwa krzesła bez podłokietników o szczególnych wymiarach, wykonane specjalnie pod to zdarzenie.

Działanie:
Działanie polegało na tym, że obcowaliśmy z kamerą, improwizowaliśmy skupieni na wzajemnej obecności.